V Bratislave 29.9.1998

POĽANA


Poľana sa nachádza na juh od Nízkych Tatier. Je výškovo nižšia ako Nízke Tatry.Hreben a niektoré cesty sú po výchrici z r.1997 nezjazdné.Na Poľane sú krásne hole s ktorých je velmi pekný výhľad na Nízke Tatry.


POĽANA:
Hlavná stránka-Trasy

1. Brusno - Brusno kúpele - Kolba - chata na Hrbe - Tri vody - Osrblie - Hronec - Podbrezová - Brusno

	Trasa absolvovaná : júl 1995
	Dĺžka trasy : 55 km
	Najvyšší bod : 1150 m.n.m.

Popis trasy :
Ideme z Brusna smerom na kúpele. Držíme sa asfaltky a žltej značky. Po niekoľkých kilometroch je po pravej ruke chata a tu odbočuje aj žltá značka. My však pokračujeme po asfaltke. Po nekonečnom stúpaní sa nám naskytá nádherný výhľad do dolín a na Veporské vrchy. V bode, kedy sa asfaltka začína zvažovať dolu kopcom sa z ľavej stany pripája kamenistá zvážnica. Pokračujeme ďalej po tejeto zvážnici, ktorá riadne stúpa . Vyvedie nás na plošínu, kde býva popílené drevo. Tu si môžeme oddýchnuť a pokochať sa pohľadom na hrebeň Nízkych Tatier. Pokračujeme po zvážnici mierne stúpajúcej popri lese / zprava/ a popri malinčí / zľava /. Prichádzame na križovatku zvážnic. Odbočujeme doprava mierne hore kopcom. Tu stáva maringotka lesných robotníkov. Sme na rúbanisku s nízkym porastom. Pri najbližšej príležitosti odbočíme doprava a nepokračujeme po zvážnici, ktorá mierne klesá. Naša zvážnica vedie rúbaniskom a stúpa až pod les. Po krátkom úseku v lese vychádzame na lúku a narazíme na značky - zelenú, modrú, žltú. Pred nami sa týči Hrb. Ďalej už pokračujeme po značkách na chatu na Hrbe. Po občerstvení pokračujeme po červenej značke smerom na Tri vody. Červená značka je v lese náročnejším zjazdom, ale čoskoro nás vyvedie na asfaltovú cestu. Ďalej už len pribrzďujeme na Tri vody. Tu opustíme červenú značku a pokračujeme po asfaltke do Osrblia. Odtiaľ do Podbrezovej a po hlavnej ceste do Brusna.
Pitná voda :	
	Brusno - kúpele
	chata na Hrbe

Úkryt pred dažďom :
	chata na Hrbe
	Tri vody


Trasy

2.Brusno - Kúpele - po žltej značke na modrú - modrou na chatu na Hrbe - Predajnianske Čelno - Lopej -Predajná - Brusno

	Trasa absolvovaná : júl 1995
	Dĺžka trasy : 37 km
	Najvyšší bod : Žliabky 1128 m.n.m.

Popis trasy :
Opäť ideme cez Brusno - kúpele po asfaltke a držíme sa žltej značky. Odnočíme so žltou značkou pri chate do lesa na zvážnicu. Držíme sa žltej značky aj napriek tomu, že cesta sa zhoršuje. V čase, kedy sme absolvovali túto trasu bol na týchto miestach na žltej značke polom, takže sme opäť nosili bike na pleci. Naše trápenie sa skončilo až keď sme vyšli z lesa na lúku - pole. Popri lese sme sa spústili dolu po lúke na modrú značku - asfaltku. Pokračujeme po modrej značke - asfaltke a kocháme sa nádhernými pohľadmi doprava na zvlnené lúky, senníky a kopce Ponickej vrchoviny. Asfaltka sa končí a mení sa na zvážnicu. Pokračujeme po zvážnici a modrej značke až do miesta, kedy sa prudko stáča zvážnica doprava. Tu sa oddeľuje modrá značka od zvážnice. My však pokračujeme po zvážnici, ktorá nás vyvedie až na chatu na Hrbe. Po obedovej prestávke pokračujeme po po modrej,žltej a zelenej značke. Neskôr sa držíme zelenej značky, ktorá nás vedie po zvážnici až na asfaltovú cestu. Pokračujeme asfaltkou až do Lopeje. Po pravej ruke sa nachádzajú Predajnianske vodopády. V lopeji odbočíme doľava na Predajnú a pokračujeme cez Nemeckú do Brusna.
Pitná voda :	
	chata na Hrbe

Úkryt pred dažďom :	
	chata na Hrbe

Trasy

3. Brusno - Kúpele - po asfalte na Kolbu - chata na Hrbe - Hrb - Vepor - Hájny grúň - sedlo Jasenová - po modrej a zelenej značke - Ľubietovská bukovina - Minca - Strelníky - Ľubietová - Brusno

	Trasa absolvovaná : august 1997
	Dĺžka trasy : 50 km
	Najvyšší bod : Hájny grúň 1207 m.n.m.

Popis trasy :
Vychádzame opäť z Brusna do Kúpeľov a ďalej po asfaltke cez Kolbu na chatu na Hrbe / viď trasa 1 /. Morí nás slnko, ktoré nás oberá o sily v stúpaniach. Všetci sa tešíme na oddych na chate na Hrbe. Po oddychu sadáme na biky a šlapeme hore zjazdovkou až pod lesom. Tu padá rozhodnutie / veľmi zlé ako sa neskôr ukáže / opustiť červenú značku a ísť doľava na lesnú cestu - zvážnicu, a tak obísť Hrb/ v mape je to nakreslené/.Táto zvážnica sa asi po 7 km stráca a my pokračujeme neoblomne ďalej, nikto sa nechce vrátiť späť. Ceta sa zmenila na cestičku a táto sa už zmenila na medvediu stezku - t.j pred nami sú na nej len medvedie stopy. ďalej však už nešiel ani ten medveď. Ocitáme sa v strmine v lese, pod nami je hlboká dolina a pred nami hlboký les. Nosíme biky na pleci a presvedčujeme sa navzájom, že každú chvíľu už musíme naraziť na červenú značku. Lenže opak je pravda. Začína na to byť už riadne otravné a my si uvedomujeme, že sme fakt kvalitne zablúdili. Čas pokročil, oddychujeme, minula sa nám aj voda a zisťujeme, že sme radšej mohli nosiť biky po značke, ako takto trčať niekde v lese. Kamarát sa rozhodol, že už ďalej nepôjde po vrstevnici, vraj to nemá zmysel. Vyložil si bike na plece a vyhlásil nástup diretissima strminou, na ktorej vrchu sme v diaľke videli trčať skaly. Nikto z nás ho nenasledoval. Po asi 150 metroch samostatného výstupu nás presvedčoval, že to je celkom ľahké a v tom "ľahol" do papradí medzi popadané stromy a "zamaskoval" sa bikom. Konečne to vzdal. Asi po polhodine sme narazili na zvážnicu, ktorou sme vyšliapali na hrebeň a narazili sme na červenú značku. Tešíme sa lebo opäť sedíme v sedle. Ale nie nadlho. Za Hájnym grúňom je cesta zapadaná stromami z minuloročnej víchrice. Zvyšok cesty do sedla Jasenová podliezame a preliezame popadané stromi. Je to stále horšie a horšie. Kamarát zo zúfalstva ale aj zo srandy tvrdí, že ďalej to pôjde len ak rozobereme biky. Pripadám si ako sekačka na malinčie, je zrejmé, že tu asi turisti nechodia. V sedle Jasenová odbočujeme na modrú značku ale stále sa nedá ísť v sedle. Prichádzame na križovatku so zelenou značkou a vychádzame konečne von z lesa. ďalej pokračujeme po lúke, po zelenej značke. Nasleduje odmena - nadherný zjazd lúkami až na Mincu. Tu opäť vchádzame do lesa, našťastie nasleduje iba "lahôdka" v podobe balvanov a šutrov - technický downhill. Vychádzame z lesa na lúku a odtiaľto do Strelníkov. Dávame si pivo Urpín, a chutí nám ako najlepšie pivo na svete. Celí doškriabaní sa smejeme ako sme vlastne chodili takmer celý deň pešo. Spúšťame sa do Ľubietovej a odtiaľ ťaháme už za šera do Brusna.
Pitná voda :
	chata na Hrbe
Úkryt pred dažďom :
	chata na Hrbe

Hlavá Stránka-Trasy