V Bratislave 25.9 1998

Malé Karpaty


1Trasa: Hrebeňovka Buková-Bratislava

	Trasa absolvovaná - máj 1998
	Dĺžka trasy - cca 65 km
Je 8:00hod a my vystupujeme s auta pri vodnej nádrži Buková. Ešte nahadzujeme kolesá a kontrolujeme brzdy na našich bikoch. Pred nami je hrebeňovka až do Bratislavy. Ideme okolo priehrady a hľadáme žltú značku. Táto nás vedie cez pole do lesa až na asfaltovú cestu, ktorá podľa mapy ide z dediny Buková. Prichádzame na križovatku značiek modrá, zelená, žltá, červená. Pokračujeme ďalej po červenej značke lesom, spočiatku strmým stúpaním po kamenistej cestičke. Opäť križujeme asfaltku, ale držíme sa červenej značky,tá nás vedie na Mon Repos.
Pokračujeme lesom neskôr asfaltkou stále po červenej značke, stúpame na Klokoč. Tu sa hrebeň otvára, je lúčnatý, a my sa kocháme nadhernými výhľadmi. Držíme sa červenej značky, ku ktorej sa pod Klokočom pripojila aj modrá a spúšťame sa opäť do lesa.Na rozbočke modrej a červenej značky nepokračujeme po červenej, lebo vedie cez Vápennú. Volíme si jednoduchšiu variantu a odbáčame do ľava na modrú. Spočiatku klesáme lesným chodníkom, ktorý sa neskôr mení na zvážnicu s príjemnými klesaniami a miernymi stúpaniami. Na Kolovrátku chceme doplniť zásoby vody, ale studnička nevyzerá veľmi presvedčivo,takže radšej upúšťame z nášho úmyslu.
Od studničky vedie dole kopcom asfaltka. Modrá značka odbočuje do lesa, ale ak pôjdete ďalej po asfaltke a na najbližšej asfaltovej prípojke zprava odbočíte, vrátite sa opäť na modrú značku. Nasleduje križovatka so zelenou a žltou značkou a potom už stúpame popri plote zvernice späť na hrebeň - na Skalku. Po krátkom oddychu pokračujeme po červenej až pod strmý skalnatý zráz, ktorý ako sa neskôr ukáže, sú Taricove skaly a biky treba na pleci vyniesť strminou až na vrchol. Umorený horkom a muchami rojacimi sa okolo hlavy obdivujeme vyhľad do oklia. Na našu radosť ďalej už môžeme isť v sedle biku.Úsek na Čermák vedie po príjemnej zvážnici. Na Čermáku naberáme vodu v studničke pod lúkou na kraji lesa. Čaká nás prudké stúpanie na Skalnatú, Čertov kopec a Čmelok. Z Čmelku už nasleduje iba zjazd na Pezinskú Babu. Je 1200hod, dávame si obed a oddychujeme. Čaká nás už len stará známa časť hrebeňa Z Baby do Bratislavy.


Hlavná stránka